Pedagogický asistent

Pedagogické asistentky:

Ing. Jana Mellenová

Ivana Kasáčová

Základné informácie o činnosti pedagogického asistenta:

• priama činnosť so žiakmi so ŠVVP počas výučby
  • spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy
  • uľahčovanie adaptácie dieťaťa, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo  zdravotného postihnutia dieťaťa alebo žiaka
  • uľahčovanie adaptácie dieťaťa na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér
  • vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok a pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.
  • priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných)
  • sprevádzanie žiakov a dozor počas školských výletov
  • spolupráca pri spoločenských aktivitách, športových podujatiach a podobne
  • komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa alebo žiaka o procese výchovy a vzdelávania
  • oboznamovanie sa v potrebnej miere so zdravotným stavom dieťaťa alebo žiaka a s jeho rodinným prostredím
  • zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní prác vo verejnom záujme

Hlavnou náplňou práce pedagogického asistenta je pomáhať žiakom priamo na vyučovacích hodinách. Pomoc spočíva najmä v individuálnom prístupe ku všetkým žiakom, a to nielen k žiakom s rôznymi poruchami učenia, či pozornosti.

V rámci vyučovacej hodiny pomáha žiakom so ŠVVP pri riešení zadaných úloh, vysvetľuje a objasňuje učivo, pomáha pracovať s pomôckami /kružidlom, pravítkom,../, pomáha písať poznámky. So žiakmi v družine píše domáce úlohy, prípadne upevňuje získané vedomosti. Pristupuje k žiakom individuálne, podľa ich vlastného tempa a potrieb. Uľahčuje im adaptáciu a je spojivom medzi učiteľom, žiakmi, rodičom a dieťaťom. Napomáha prekonávať bariéry vo vzdelávaní a je dôležitou súčasťou školského života žiakov a učiteľov.

Pedagogický asistent:    Krátky sprievodca inkluzívnou podporou práce pedagogických asistentov