• Návšteva škôlkarov

• Kde sa vzal, tu sa vzal,

pred dverami skôlkar stál,

prišiel pozrieť detičky,

z našej milej školičky.

Bernoláčku jasná vec,

vie to každý zvedavec.

Milé deti poďte k nám,

Bernoláčka je vám dokorán.

Zábava a super hry,

nikto márne nechodil.

Tanec, šport a súťaže,

boli k tomu pravdaže.

V tomto duchu sa niesol Deň otvorených dverí na našej škole, ktorý prebiehal v dňoch 23. – 24. marca. Zúčastnili sa na ňom malí škôlkari v sprievode pani učiteliek z MŠ Mostná a MŠ MDŽ v Šuranoch. Naši žiaci škôlkarov srdečne privítali a vytvorili s nimi nové kamarátstva. Budúcim prváčikom sme ukázali naše triedy a užili si s nimi kopec zábavy, športu a tanca. Veríme, že sa s mnohými uvidíme 14. apríla na podujatí "Dvere dokorán s našou Bernulienkou" a na zápise 17. – 18. apríla.

Tešíme sa na vás a ďakujeme za vašu návštevu.

• Deň vody

• Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Práve preto si každoročne 22. marca pripomíname Svetový deň vody. Naši školáci dnes prišli na jej počesť v modrom oblečení a po celý deň pili "len" čistú vodu. Na hodinách prvouky a prírodovedy diskutovali o tom aká je dôležitá pre život ale aj aké nevyhnutné je ňou šetriť. Potom sa presunuli do centra mesta, kde boli pre nich pripravené rôzne aktivity ako napríklad chytanie rybičiek v rybníku, slalom s pohárom vody, maľovanie kvapiek vody na tvár a darčekové predmety s tematikou vody. Nechýbali ani hasičské autá v ktorých si deti s radosťou posedeli a ujovia hasiči im ochotne odpovedali na všetky otázky za čo im srdečne ĎAKUJEME.

PS: Naši starší žiaci sa zapojili do výtvarnej súťaže s tematikou vody, ktorú pre žiakov vyhlásila vodárenská spoločnosť z Nových Zámkov. Prítomní hostia ocenili i žiakov ZŠ Bernolákova v Šuranoch : A.Čviriková, S.Šmondrk, a J.Kodada.

Na záver dňa si deti dali sľub, že sa  pokúsia vodou šetriť nielen v tento deň ale stále.

Veríme, že im to vydrží !

• Týždeň mozgu

• Aj naša sa škola sa aktívne zapojila do celosvetovej kampane TÝŽDEŇ MOZGU, ktorej cieľom je získať pozornosť verejnosti a informovať ju o ľudskom mozgu a jeho činnosti. Iniciatíva sa snaží upozorniť na jeho možné ochorenia a dôležitosť cvičení podporujúcich činnosť mozgu. Naši žiaci na voľnočasovom  krúžku riešili úlohy (zverejnené na sociálnej sieti ÚVZ SR) na precvičenie „mozgových závitov“. Keďže mozog potrebuje neustálu stimuláciu a pravidelné cvičenie ako každý sval, okrem predpísaných úloh sme trénovali aj pamäť a pozornosť.

• Olympijský odznak všestrannosti

• V utorok 14.03. sa uskutočnilo v Leviciach Krajské kolo Olympijského odznaku všestrannosti, ktorého sme sa  zúčastnili ako jediná základná škola zo Šurian. Okrem súťaženia sa žiaci stretli aj so špeciálnym hosťom - Zsoltom Zlatnerom, účastníkom súťaže ""Arnold Classic" a druhým najsilnejším Slovákom. Naši žiaci zo seba vydali maximum, ktoré bohužiaľ nestačilo na postup do celoslovenského kola. Už sa tešíme na ďalší ročník.

• Čo vieš o Šuranoch

• Naši žiaci sa 14. marca zúčastnili vedomostno-zábavnej súťaže "Čo vieš o Šuranoch". Okrem dobrej nálady po zábavno-súťažnom dni sme si odniesli aj druhé miesto.

• “Henry” na hodine a jeho plyšoví kamaráti

• “Hra je pre deti ostrovom bezpečia

Žiaci druhej triedy sa preniesli do ríše fantázie na hodine, ktorú viedla školská psychologička v spolupráci s triednou učiteľkou. Hra je pre deti do určitého veku prirodzeným spôsobom komunikácie a vyjadrením seba samého. Počas tejto hodiny sme so žiakmi spoločne objavovali svoje emócie, túžby, možnosti a sny. Pri hre sa všetci cítili uvoľnene a bezpečne.

• Deň otvorených dverí

• Všetkých predškolákov a ich rodičov pozývame 14. 4. 2023 na DOD do našej školy. Čaká vás bohatý program. Dopoludnia môžete nahliadnuť do sveta školákov a zúčastniť sa vyučovania. Popoludní si v našej športovej hale zacvičíte, zasúťažíte a zatancujete a  v triedach si vyskúšate rôzne kreatívne aktivity.

Tešíme sa na stretnutie s vami!

• Divadlo Nitra

• V prvý marcový deň sa žiaci 4. - 7. ročníka vybrali na výlet za kultúrou. Užili si divadelné predstavenie "ROBIN HOOD", ktoré nielen sledovali, ale stali sa aj jeho súčasťou. V nitrianskom Divadle Andreja Bagara príbeh o slávnom anglickom zbojníkovi skutočne ožil. Všetkým zúčastneným sa toto predstavenie páčilo a už sa nevedia dočkať ďalšieho.

• HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2023

• Dňa 28. februára 2023 sa v priestoroch Základnej školy, SNP 5, v Šuranoch uskutočnilo obvodné kolo súťaže v prednese poézie a prózy, Hviezdoslavov Kubín 2023Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa.V 69. ročníku súťaže našu školu reprezentovala

v I. kategórii žiačka 2.A, Veronika Fodorová (poézia) ,

v III. kategórii žiačky 9.A , Senja Trungelová (poézia) a Bibiana Šumová (próza).

Senja Trungelová sa umiestnila na 3.mieste a Bibiana Šumová sa umiestnila na 2.mieste.

Srdečne gratulujeme !