Pomoc žiakom so ŠVVP na škole
Základnú školu na Bernolákovej ulici č. 35 v Šuranoch navštevujú aj žiaci so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (ŠVVP), akými sú napr. dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia a ADHD.
V školskom roku 2020/2021 pomáha takým žiakom v škole podporný tím pozostávajúci zo školskej psychologičky a dvoch pedagogických asistentiek. Pedagogické asistentky pracujú na vyučovacích hodinách so žiakmi s ŠVVP, pomáhajú im pochopiť učivo, v popoludňajších hodinách spolupracujú s vychovávateľkami v školskej družine. Školská psychologička je ochotná pomôcť a poradiť s problémom, ak sa na ňu ktokoľvek obráti s prosbou o pomoc.
Čo je to špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba?
Je podľa § 2 školského zákona požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre žiaka. Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, u ktorého boli tieto špeciálne potreby diagnostikované školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.
Takémuto žiakovi, je potrebné na podporu efektívneho a kvalitného vzdelávania a výchovy nutné zabezpečiť ďalšie zdroje, ktoré umožnia vytvoriť nové prostredie zodpovedajúce jeho potrebám pri výchove a vzdelávaní.
Medzi najčastejšie vývinové poruchy učenia patria:
dyslexia, dysgrafia a dysortografia, diskalkúlia, ktoré sa často vyskytujú spolu.
- Dyslexia je porucha schopnosti správne čítať. Deti, ale aj dospelí, majú problém prečítať správne slovo, preskočia ho, čítajú pomaly, nie sú schopní pochopiť význam prečítaného.
- Dysgrafia je porucha písania a postihuje grafickú stránku písomného prejavu. Žiak si ťažko pamätá tvary písmen, písmo je príliš malé, veľké, často nečitateľné. Žiak často škrtá, jeho písomný prejav je neupravený, píše zrkadlovo, má pomalé tempo písania a písanie si vyžaduje veľa energie, vytrvalosti a času.
- Dysortografia je porucha, pri ktorej má žiak problémy s rozlišovaním krátkych a dlhých samohlások, vynecháva, zamieňa a pridáva písmená, nedodržiava diakritiku (dĺžne, čiarky, bodky), má znížený jazykový cit, často pomalé osobné pracovné tempo, má problémy s pravo-ľavou a priestorovou orientáciou, má poruchu pozornosti a pamäti. Prepisovanie a opisovanie textu mu robí veľké problémy, hlavne pri písaní diktátu.
- Dyskalkúlia je porucha matematických schopností, postihuje manipuláciu s číslami, číselné operácie, matematické predstavy a problémy v orientácii s číselným radom.
Žiaci s poruchou pozornosti - ADHD, majú okrem nesústredenia sa aj výraznú fyzickú aktivitu. Majú priveľmi aktívnu myseľ, počúvajú, ale neabsorbujú to, čo bolo povedané, majú problémy zostať pri jednej úlohe, prehliadajú detaily, ľahko sa stanú úzkostlivé, nedokážu sa sústrediť na podstatné veci, nie sú schopné ovládať svoje emócie, mávajú slovné výbuchy a úzkosť zo sociálnych vzťahov, sú intuitívni (táto črta z nich robí kreatívnych géniov), myslia inak ako ostatní, nedokážu si zapamätať jednoduché veci (vybrať oblečenia alebo umyť si zuby), na druhej strane si pamätajú vyjadrenia ľudí alebo telefónne čísla, ktoré iba začuli. Dokážu mať mnoho rozrobených vecí v jednom čase, skôr ako vec dokončia, začne ich nudiť, často krát strácajú veci.
Riaditeľstvo školy, učitelia, vychovávateľky, ale aj žiaci uvítali možnosť realizácie podporného tímu na škole. Školská psychologička i pedagogické asistentky pracujú s jednotlivými žiakmi podľa vopred pripraveného plánu a pomáhajú im s pochopením učiva na vyučovacej hodine podľa ich potrieb a závažnosti poruchy.
Kto je školský psychológ?
Hlavnou úlohou školského psychológa v základnej škole je vykonávať odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v základnej škole.
Vykonáva odborné činnosti psychologického poradenstva a konzultácie individuálne a skupinovo. Odbornú psychologickú starostlivosť poskytuje žiakom, zákonným zástupcom, inkluzívnemu tímu školy a pedagogickým zamestnancom.
Konkrétnou náplňou jeho práce je činnosť:
- diagnostická
- intervenčná
- preventívna
- poradenská
Ako kontaktovať školského psychológa?
- osobne v škole
- telefonicky na čísle: 0919317255
- prostredníctvom triedneho učiteľa
Psychológ zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní prác vo verejnom záujme v základnej škole.
Školská psychologička:
Mgr. Veronika Andelová
Kto je pedagogický/á asistent/ka?
Hlavnou náplňou práce pedagogického asistenta je pomáhať žiakom priamo na vyučovacích hodinách, pomoc spočíva najmä v individuálnom prístupe ku všetkým žiakom, a to nielen k slabo prospievajúcim.
Pedagogický asistent je veľmi dôležitou a prospešnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Spolupracuje so žiakmi so ŠVVP tak, aby sa učili ich vlastným tempom, venuje sa im individuálne, poskytuje žiakom psychickú podporu a je spojivom medzi učiteľom, žiakmi, rodičom a dieťaťom. Napomáha prekonávať bariéry vo vzdelávaní a je dôležitou súčasťou školského života žiakov a učiteľov.
Pedagogické asistentky:
Ing. Jana Mellenová
Ivana Kasáčová